Výlet do Vietnamu

Vietnamci sú asi najmilší, najpriateľskejší, najláskavejší a najšťastnejší ľudia, s ktorými sa môžete stretnúť. Samozrejme, existuje niekoľko zlých jabĺk, ale väčšina zlých príbehov sa týka podvodov s taxikármi. Ale za celú našu dobu vo Vietname sme videli len dobrých.

Život vo Vietname funguje úplne inak, ako ste naučení. Málokde sa pripojíte bez problémov na internet, lebo sieťové prvky sú iba v rezortoch a veľkých mestách. Je preto lepšie, naštudovať si veci pred cestou.

Doprava a cesty vo Vietname

Pretože rýchlostné limity sú nízke a na cestách sa väčšinou používajú bicykle a skútre, na cestách vo Vietname sa budete cítiť bezpečnejšie, ako v ktorejkoľvek ázijskej krajine. Ak sa rozhodnete prenajať si skúter alebo auto určite musíte mať medzinárodný vodičský preukaz. Ak si požičiate auto, skontrolujte si či ma auto náhradnú pneumatiku, zdvihák na auto a náradie na výmenu kolesa. Cesty vo Vietname sú iné ako tie naše. Najčastejším dopravným prostriedkom je bicykel. Nikto na bicykli si neželá úraz alebo zranenie, všetci sa snažia bezpečne dostať domov k svojim rodinám, ale hovorí sa, že miera úmrtnosti na cestách je vo Vietname vysoká. Dajte si pozor na taxíky a autobusy, môžu byť nepredvídateľné.

Jedlo

Neboli ste vo Vietname, kým ste nejedli Phango alebo Mi Quang posadení na malej plastovej stoličke pri ceste. Najlepšie jedlo vo Vietname pochádza z pouličných stánkov, čo miestni obyvatelia jedia tiež a vás to bude stáť len pár drobných. Neočakávajte menu, tieto stánky sa špecializujú iba na jedno dokonale pripravené jedlo. Vietnamské jedlo je ľahké a čerstvé s niekoľkými koreniami. Ak máte radi ostrejšie jedlo, na stole nájdete čerstvé a sušené chilli papričky. Vo Vietname nikto z nás nemal žiadne problémy s jedlom a existuje veľa jedál, ktoré potešia aj deti. V stredom Vietname nájdete neuveriteľné čerstvé a dobré morské plody, ktoré stoja málo. O vegetariánov, dokonca aj vegánov, sa dobre postarajú tiež.

Očkovanie a zdravie

Vietnam je v skupine krajín, ktorá nám priniesla nulové choroby alebo zažívacie problémy. Nikto z nás nemal vo Vietname za viac ako 6 mesiacov žiadnu hnačku alebo inú chorobu. Jedli sme všetko, v každom stánku s pouličnými potravinami a nemali sme vôbec žiadne problémy. Sme veľmi ohromení tým, aké čisté veci sú tu v porovnaní s niektorými inými časťami sveta.

Ak máte nejaký zdravotný problém, ľahko ho môžete vyriešiť v lekárni. Na takmer každej ulici je aspoň jedna lekáreň a lekárnici sú veľmi nápomocní a poradia vám.

Navrhoval by som so sebou nosiť základnú lekárničku vrátane: malá fľaša jódu, náplasti a obväzy, paracetamol pre deti a dospelých. Nebrali sme ani antimalariká.

Hotely, hostely, penzióny, letoviská a apartmány

Keď sme prvýkrát navštívili Vietnam, išlo o destináciu s veľkým počtom turistov. V súčasnosti je v ponuke veľa hotelov a letovísk a turisti zaplavujú celý Vietnam. Ľudia ako my, digitálni kočovníci a dlhodobí cestujúci sú tu tiež a v dlhodobom a kvalitnom ubytovaní sú úžasné zľavy.

Vietnam je jednou z našich obľúbených krajín, ktorá je plná histórie, ohromujúcej krajiny, kultúrnych vrcholov a úžasného jedla. Je to jedna z najzaujímavejších destinácií v juhovýchodnej Ázii.