Dovolenka na divoko alebo radšej komfort?

Asi každý už niekedy v živote pustil fantázií voľný priebeh, chodil myškou po mape sveta a premýšľal aké by to bolo raz v živote odísť niekam ďaleko od civilizácie do nepoznaných častí sveta.  Len tak si kúpiť letenku na iný kontinent ísť mimo klasických európskych destinácií, kde je úplne iný svet, iná mentalita ľudí a hlavne pokoj. Ľahnúť si na krásnu rozprávkovú pláž s tyrkysovým morom a bielym pieskom. Takéto miesta sú, ale nie je to  pre každého.

Napríklad taká Ázia ponúka takéto možnosti. Sú rozprávkové ostrovy, kde sa tak povediac zastavil čas. Ľudia ani turisti tam nepotrebujú mobilné telefóny, ani žiadne sieťové prvky. Veľa takýchto miest a ostrovčekov v Ázii funguje tak, že elektrina tam ide iba určitých pár hodín na generátor. Miestni sú tak naučení a učia to aj turistov, ktorí vymenia pohodlie za dobrodružstvo, ktoré vie byť často krát najkrajším celoživotným zážitkom. Dobrosrdečnosť ľudí je úplne iná, ako sme zvyknutí u nás. Ak sa vám aj prihodí niečo vždy vám všade radi pomôžu. Ak napríklad dostanete defekt, miestny obyvateľ chytí koleso, zalepí vám ho, chytí kompresor a gumu vám dofúka. Často krát aj po vašom naliehaní  odmenu nezoberie. Na dovolenku v rezorte síce budete spomínať. Možno si oddýchnete, zabavíte sa v miestnych baroch a ochutnáte miestne jedlá. Ale garantujeme vám, že nikdy nespoznáte povahu danej krajiny, pravú naozajstnú kuchyňu a nedostanete sa ani na miesta, ktoré sú tajné a vedia vám ich priblížiť iba miestni ľudia. Nie je nad to ubytovať sa v bambusovej chatke pár metrov od mora, síce možno bez klimatizácie v lepšom prípade ak ostrov má elektriku dostanete aspoň ventilátor, ktorý vás aspoň trošku schladí. A už toto je považované za miestny luxus. Ak sa vám podarí natrafiť na domácich smelo ich poproste o ich tradičnú kuchyňu a o informácie, ktoré nenájdete v brožúrkach. Uvidíte sami, že skôr budete spomínať na takúto dovolenku ako na dovolenku v preplnenom rezorte. A v konečnom dôsledku vás to možno vyjde aj finančne oveľa lacnejšie ako v letoviskách.

 Určite odporúčame znížiť nároky a aspoň raz v živote urobiť niečo mimo noriem a zariadiť si oddych a relax inak. Držíme palce, aby sa aj vám podarilo aspoň raz v živote zažiť niečo bláznivé. Niečo, čo vám ostane v spomienkach do konca života.